Potravinové doplňky
Naše zdraví může být výrazně ohroženo, pokud uvěříme současným lékařským oficiálním názorům a mýtům potravinářského průmyslu, které jsou štědře podporovány bohatou reklamou sdělovacích prostředků. Ty se shodují v tom, že pokud se stravujeme „správně“ (což je nazýváno všeobecně tzv. vyváženou dietou), nepotřebujeme zvláštní přívod vitaminů, minerálů, stopových prvků apod. Toto je proklamováno současnou oficiální administrativou po desetiletí a vyznačuje se značným negativním postojem k užívání potravinových doplňků. Tento postoj také naprosto vylučuje individuální přístup ke stravovacím návykům .
Informace výrobců potravinových doplňků o výsledcích lékařských výzkumů jsou většinou velmi kusé, i když výsledky těchto výzkumů zcela exaktně potvrzují hodnotu a význam potravinových doplňků.
Tento nevědecký postoj však připouští, že budeme - li žít ve stavu průměrně špatného zdraví, anebo chcete-li ve stavu průměrně dobrého zdraví, znamená, že budeme žít za „průměrných“ podmínek: budeme mít „průměrně“ často chřipku a jiné infekční nemoci, bolesti hlavy, únavu, onemocnění dásní, menstruační potíže, deprese, poruchy spánku, nadváhu, srdeční nemoci, rakovinu — to vše ale urychluje proces stárnutí a vede k „průměrně“ předčasným úmrtím. Domnívám se, že s takovou situací je možné se jen těžko smířit, těžko tento stav přijmout.
Změny současné medicíny.
V posledním desetiletí dochází k významným změnám v poskytování léčebné péče. Mnoho lékařů se stále více zajímá o užívání potravinových doplňků v léčebné, ale hlavně v preventivní péči. Mnoho z nich různé potravinové doplňky užívá, ale část lékařů, je již nedoporučuje svým pacientům.
Někteří lékaři zaujímají podivný postoj: sami potravinové doplňky užívají a přitom tvrdí, že pro doporučení svým pacientům chybí dostatek vědeckých podkladů. Můžeme tedy čekat, až nám tito lékaři doporučí to, co již sami užívají, nebo rozhodnutí o pozitivním ovlivnění vlastního zdraví učinit sami.
Mnoho lékařů se obrací k užití potravinových doplňků, až když klasická léčba selhává. Podle mého názoru je lépe užívat a doporučovat potravinové doplňky včas, dokud situace není tristní. Naneštěstí se mnoho lékařů obává výsměchu svých kolegů, když se rozhodnou doporučovat potravinové doplňky ke zkvalitnění jimi poskytované léčebné péče.
Pro preventivní a léčebné vlivy potravinových doplňků však existuje ohromné množství vědeckých důkazů v lékařské literatuře.
Situaci možná komplikuje fakt, že lékařská veřejnost není dostatečně informována o výživě a významu potravinových doplňků se všemi dalšími souvislostmi, protože této problematice není věnována dostatečná pozornost při výuce ani postgraduální výchově. Tak se může stát, že průměrná sekretářka je informována v této problematice lépe než někteří lékaři.
Naneštěstí, ani současná výuka medicíny v tomto směru nepřináší mnoho změn a většinu znalostí musí lékaři, jestliže se rozhodnou zkvalitnit svou léčebně-preventivní praxi, získat samostatným studiem dostupné literatury.
Pozitivním faktem ale je, že poptávka po informacích z této oblasti pomalu vzrůstá a stále více lékařů se začíná zajímat o problematiku výživy a potravinových doplňků. Stejně pomalu vzrůstá zájem i o další medicínské, dosud zatracované takzvané alternativní obory a postupy.
Je však třeba si uvědomit, že výživa s potravinovými doplňky je jen jednou ze součástí komplexní péče o vlastní zdraví. Samozřejmě sem patří také např. pohybová aktivita, relaxační metody, detoxikační medicína, problematika stresu a jeho zvládnutí apod.
Potravinové doplňky
V současné době je známo asi 50 esenciálních živin (nezbytných, organismus není schopen je sám vytvořit a musí být dodány ve stravě): vitaminů, minerálů, esenciálních mastných kyselin a aminokyselin. V případě výrazného nedostatku těchto látek dochází k rozvoji známých nemocí, jako pelagra, beri-beri, kurděje apod. S těmito onemocněními se v současném industrializovaném světě nepotkáváme, výrazný nedostatek těchto esenciálních živin v podstatě neexistuje, ve stravě nějaké množství těchto látek vždy najdeme.
Problémem je ovšem jiná skutečnost — v industrializované společnosti je potřeba těchto látek vyšší množství (stres, chemizace potravinového řetězce, ekologická situace apod.), na druhé straně ve stravě určité množství těchto nezbytných živin je vždy přítomno, což dostatečně brání v rozvoji nemocí z nedostatku (tzv. karenčních nemocí). Ale právě to v žádném případě neznamená, že jsme optimálně zdraví.
Závěrem
Je samozřejmě možné konstatovat, že není přirozené užívat potravinové doplňky. Potom ale zcela ignorujeme fakt, že strava v průmyslově vyspělých zemích je sice bohatá na kalorie, neobsahuje však dostatečná množství stopových prvků a vitaminů. Na jedné straně netrpíme podvýživou, ale také nemáme optimální stav zdraví. Dále je ignorován nepopiratelný fakt podepřený množstvím vědeckých studií a prací prověřených praxí, že užívání potravinových doplňků zlepšuje stav zdraví, nehledě na jejich preventivní a léčebný efekt. Je potřeba vzít v potaz také fakt, že laik není vždy schopen sám si správně vybrat z množství komerčně nabízených preparátů ten, který právě potřebuje.
Mnoho potravinových doplňků, na rozdíl od některých léků, má významný vliv na zlepšení fyziologických funkcí organismu, zkvalitnění pochodů přeměny látek a ochranu organismu před nepříznivými vlivy stresorů zevního prostředí.
Je třeba si uvědomit, že nežijeme v čistém, přírodním prostředí, ale v prostředí uměle vytvořeném se všemi škodlivými vlivy s tímto faktem souvisejícími. Potravinové doplňky tak pomáhají ochraně před nepříznivými, ale těžko odvratitelnými vlivy (např. nemoc) přírodními i uměle vyvolanými.
Hlavním problémem je pochopení, že zdraví každého z nás leží ve vlastních rukou a závisí na vlastním rozhodnutí. Užívání potravinových doplňků přináší pozitivní efekt ke zlepšení zdraví již mnoho let a stále většímu množství lidí, což prokazuje větší a větší množství odborné literatury i zkušenosti mých pacientů.
V naší ordinaci pracujeme s produkty, které najdete na www.starlife.cz