MOXOVÁNÍ
Moxová terapie je stará čínská metoda založena na dodání bio energie. Tato metoda je založena na prohřátí akupunkturních bodů a postižených ploch, kdy sálavé hluboko prohřívající teplo doplňuje energii, podporuje oběh a tím vylučuje z těla chlad a bolest.
Aktivizují se akupunkturní body, čímž se znovu nastoluje rovnováha toku energie a v důsledku toho i schopnost těla napravovat sebe sama a čelit škodlivinám.
K moxování se používá moxa, což je sušený list byliny ARTEMISIA VULGARIS (pelyněk černobýl), zvlášť pak vlákna ze spodních stran listů. Čím je obsah vláken v moxovém doutníku vyšší, tím je moxa kvalitnější. Většinou se používá ve tvaru cigaret nebo doutníků. Může se však používat i moxového kužele ploženého na nasypané kuchyňské soli, na plátku zázvoru nebo na izolační keramické destičce.
Vlastní moxování se provádí zapálenou moxou, která se střídavě přibližuje k vybranému bodu na vzdálenost 2-3 cm, přičemž oddálení se uskuteční ve chvíli, kdy je teplo pro klienta příliš silné.
Moxování lze nejčastěji použít při nadměrné citlivosti na chlad a to v kterémkoliv věku
- preventivně při častém nachlazení, poruchách imunity, zahlenění
- při artrotroze a degenerativních onemocnění pohybového aparátu
- při bolestech zad a ztuhlosti svalů
- při depresích a všech onemocněních z nedostatku energie
Moxování nelze provádět u klientů s nemocemi z přebytku energie, to je při akutním horečnatém onemocnění, při zánětlivých stavech pokožky i tkání.