Čínská filozofie pěti prvků
FILOZOFICKÉ UČENÍ ČÍNSKÉ MEDICÍNY
PĚT PRVKŮ
Pět prvků představuje systém, kterým je osvětlováno veškeré dění. Jedná se o další rozdělení CI na pět hybných sil, neboli hybatelů: dřevo, oheň, zemi, kov a vodu. Ke každému prvku jsou přiřazeny tělesné a smyslové orgány, roční doby (Číňané jich mají pět), životní etapy, chutě, barvy, vůně, emoce, rozumové projevy, atd. Jednotlivé prvky jsou spolu ve vztahu vzájemné podpory, kontroly či tlumení. Tyto vztahy jsou velmi důležité při vyrovnávání CI v orgánech, protože léčíme nějaký problém a přitom nepůsobíme přímo na něj. Člověk ve vidění staré čínské medicíny je jakýmsi chuchvalcem organizované Čchi / životní energie/, smíšeným z čchi nebes (jangu) a čchi země (jinu), absorbovaných v jeho rodičích. Jin a Jang, resp. pět prvků,vytváří jeho tělo i mysl a řídí jeho chod. Celkově platí,že jinová čchi formuje tělo a dodává mu výživu, zatímco jangová čchi ho oživuje funkcemi,tvoří jeho životní sílu. Pět prvků formuje v těle pět orgánů ( játra, srdce, slezina, plíce, ledviny),orgány tvoří a následně ovlivňují další struktury organismu. Každý z nich má svůj jangový protějšek s nímž je funkčně spojen, leží na drahách, kterým říkáme meridiány. Funkce orgánů Orgány jsou jakýmisi centrálami, v nichž se čchi koncentruje a z nichž je i vydávána pro potřeby organizmu. Základní funkce orgánů odrážejí charakteristické vlastnosti pěti prvků, jež jsou jejich původci JÁTRA – řídí vnitřní prostupnost a průchodnost organismu, neboť vlastností prvku DŘEVA je roztahovat se do okolí, prorůstat jím. SRDCE –odpovídá za zateplování vnitřku těla, protože povahou OHNĚ je horkost a zahřívání. SLEZINA- odpovídá za tvorbu vyživující esence z potravy, stejně jako ZEM, která má na starosti plození a vyživování. PLÍCE - tělo filtrují a pročišťují, protože KOV je přirozenosti čisté. LEDVINY – jsou sídlem životní energie čchi, řídí v těle vodu a její sestup dolů, tak jako VODA - klesá dolů a vtahuje do sebe. CO BUDEME MĚŘIT Budeme měřit hladinu energie na jednotlivých orgánech a to na akupunkturních bodech na levé ruce a levé noze ( praváci, leváci měří na pravé straně). Dle ČM víme, že tělem prochází Životní energie čchi / má sídlo v ledvinách, vyživuje mozek i tělo, volně proudí lidským tělem/ proudí v meridiánech /tj. energetické dráhy v těle, odpovídají za tok energie čchi, krve a šťáv v těle. Existuje 12 hlavních meridiánů a k nim přináleží párové orgány a systémy v těle. Měřit je můžeme na akupunkturních bodech. Je-li nějaký meridián zablokován, potom je k němu připojený orgán trvale vychýlen z rovnováhy a může způsobit nemoc, nebo jiné zdravotní potíže.Akupunkturní body leží u nehtu každého prstu z obou stran a jsou připojeny k vnitřním orgánům nebo tělesným oblastem.
Tento přístroj dovede odhalit případná patologický stav orgánů ještě dříve, než dojde k chorobě a buněčným změnám.
Čínští lékaři zjistili, že pokud je určitá bylina na danou nemoc či disfunkci určitého orgánu, potom energie této byliny působí na daný orgán pomocí jeho meridiánu. Aplikováním tohoto principu je možné použít Calisto právě k určení daného doplňku stravy (buněčného harmonizéru)na daný problém, tzn. vytestovat naše přípravky, zda pomohou k harmonizaci a odstranění daného problému.
Nejprve změříme celkovou energii organismu a následně budeme měřit váš stav jednotlivých orgánů a systémů. Diagnostika jednotlivých meridiánů: 0 - 100 % rozsah stupnice 0 - 45 % -značí degeneraci orgánu, tzn.orgán je v 80 - 86 % normální hodnota celkové energ v útlumu z energ. hlediska -povzbudit! 45 – 55 % normální stav orgánu 55- 100 % - přetížení orgánu /např.záněty/-zklidnit! Před měřením je důležité 12 hod. nejíst sladké, nepít alkohol, kávu, pokud možno odpočatý. Při měření sundat všechny šperky, hodinky – nejlépe nechat doma. UPOZORNĚNÍ: neurčujeme nemoci – posuzujeme organismus z hlediska energetického.